با شنیدن نام گاو بنفش چه چیزی در ذهن شما تداعی میشود؟ تصور کنید وقتی در مورد چیزی صحبت می‌کنیم که تا به‌حال هیچ چیز درباره‌اش نه دیده‌اید و نه شنیده‌اید. یک موضوع تازه، یک محصول خلاقانه و یک محصول کاملاً جدید که تا به‌حال وجود نداشته است. نقطه عطفی است گادین، نویسنده افسانه‌ای و بیان‌کننده نظریه گاو بنفش در کتاب خود با همین عنوان می‌نویسد: «در نهایت، شما یک گاو بنفش هستید یا نیستید. نقطه میانی در این زمینه وجود ندارد.» این موضوع به سادگی قابل درک است.این نظریه در عین کارآمدی و تاثیرگذاری بالایی که دارد، از ساختاری بسیار ساده تشکیل شده است.
 

نگاه کلی به نظریه گاو بنفش

جهان امروزی، در معرض بمباران اطلاعات و تبلیغات است.
بسیاری از بازاریابان و متخصصان مارکتینگ بر این عقیده‌اند که استفاده از تکنیک‌های فروش، انجام تبلیغات گسترده و استفاده از شگردهای ثابت شده و روش‌های رایج دیگر، باعث موفقیت یک محصول می‌شود، ولیکن امروزه این امر به تنهایی پاسخگو نیست.
 
این ایده اصلی نظریه گاو بنفش  بر این مثال پیاده سازی شده است ” تصور کنید در مزرعه‌ای هستید که از شما می‌خواهند متمایزترین و خاص‌ترین گاو در آنجا را پیدا کنید. از بین صدها یا هزاران گاو چطور این کار را انجام خواهید داد؟ درست است! باید قد و قامت گاوها را بررسی کنید، آن‌ها را به لحاظ جثه و هیکل بسنجید، رنگ پوست و قیافه آن‌ها را دیده و در نهایت با استفاده از استانداردهایی که برای آن‌ها تعریف شده است یکی را انتخاب کنید. اما حال فرض کنید که از بین هزاران گاو، یکی از آن‌ها به رنگ بنفش باشد. این همان چیزی است که حتی اگر آن را به عنوان زیباترین گاو انتخاب نکنید، اما یاد و خاطره آن احتمالاً تا ابد در ذهن‌تان خواهد ماند. “
نکته‌ای که در مورد نظریه گاو بنفش وجود دارد این است که حتی اگر از یک گاو بنفش خوشتان نیاید، اما نخواهید توانست آن‌ را نادیده بگیرید. نظریه گاو بنفش در عین حال که بسیار فانتزی به نظر می‌آید، اما نظریه‌ای کاملاً درست و کاربردی است. نظریه گاو بنفش را می‌توان در دنیای واقعی، با مثال‌های ملموس بهتر درک کرد.

مثالی از نظریه گاو بنفش در دنیای واقعی

نظریه گاو بنفش

در عرصه تجارت، نظریه گاو بنفش کاربردها و مثال‌های زیادی دارد. استراتژی و تکنیک گاو بنفش در تجارت منجر به تولید محصولی می‌شود که به دلیل تازگی و متفاوت بودن زیاد، همه مردم از آن به عنوان محصولی انقلابی یاد می‌کنند. قانون قدیمی تجارت که خالی از ردپای نظریه گاو بنفش باشد، محصولی معمولی و مشابه سایر محصولاتی است که در بازار موجود هستند. اما وقتی پای نظریه گاو بنفش به بازار تجارت و تولید محصولات یونیک و منحصربفرد باز می‌شود، اوضاع بسیار متفاوت‌تر از قبل خواهد شد.
قانون قدیمی تجارت، ایجاد، طراحی و تولید محصولاتی بود که ایمن باشند، مردم از آنها استفاده کنند و بتوان به راحتی آن‌ها را فروخت. در مورد این موضوع، می‌توان به محصولی به نام صابون در بازار جهانی اشاره کرد. امروزه صابون‌ها در انواع مختلفی عرضه می‌شوند. بسیاری از آن‌ها بدون هیچ گونه مزیت یا برندسازی منحصربفردی، صرفاً به عنوان یک پاک‌کننده به حساب می‌آیند. حضور صابون در سبد مصرفی خانواده‌ها، سال‌هاست که پابرجاست. چرا که استفاده مردم از پاک‌کننده‌ها و شوینده‌ها، تمامی ندارد. اما در سال‌های پیش از حضور محصولی که دربردارنده‌ نظریه گاو بنفش باشد، همه صابون‌ها مشابه یکدیگر بوده و در عمل (یا حداقل ایده برند) تفاوتی با یکدیگر نداشتند. تا اینکه محصول جدیدی در بازار صابون، توسط شرکت Dove معرفی شد.
 

نظریه گاو بنفش و صابون Dove

زمانی که صحنه صنعت صابون‌سازی خالی از نظریه گاو بنفش بود، شرکت داو تصمیم جدیدی در این زمینه اتخاذ کرد. کمپانی داو تصمیم گرفت تا با استفاده از استراتژی و تکنیک گاو بنفش، محصولی متمایز را ارائه دهد. این شرکت تصمیم خود را برای تولید محصولی مختص بانوان گرفت و سریعاً مورد توجه بسیار واقع شد. شرکت داو با بهره‌مند شدن از محصولی منحصربه‌فرد بر این شد تا جامعه زنان را متوجه خود سازد. 

در واقع در مورد این شرکت، استراتژی و تکنیک گاو بنفش به شیوه‌ای اثربخش موثر واقع شد. تولید محتواهای سنگین و انجام تبلیغات گسترده و استفاده از کمپین‌های مختلف، باعث شد تا این محصول به عنوان یک محصول منحصربفرد شناخته شود. استراتژی و تکنیک گاو بنفش در مورد محصولات داو، نمونه‌ای موفق از این نظریه به حساب می‌آید.
 

نظریه گاو بنفش در مورد کسب و کارهای آنلاین

کسب و کارهای آنلاین، فروشگاه‌های اینترنتی، تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و در کل هر چیزی که مربوط به فضای آنلاین است، نیازی مبرم به استفاده از استراتژی و تکنیک گاو بنفش دارند. کافیست نگاهی به نمونه‌هایی از سایت‌هایی داشته باشید که بیشترین جلب توجه را برای شما دارند. در مورد کسب‌ و کارهای آنلاین، در صورتیکه استراتژی و تکنیک گاو بنفش به درستی انجام شود، بسیاری از هزینه‌های مربوط به تبلیغات، بازاریابی و خرج‌های دیگری که گریبا‌ن‌گیر شرکت‌هاست کاهش خواهند یافت.
 

استراتژی گاو بنفش

چگونه یک گاو بنفش داشته باشیم؟

داشتن یک گاو بنفش به این معنا نیست که شما چیزی فراتر از انتظار مشتریان به آن‌ها می‌دهید. یک گاو بنفش در عمل، چیزی فراتر از انتظار برای ما نخواهند داشت. اما نکته مهمی که در خصوص گاو بنفش وجود دارد این است که یاد و خاطره آن پررنگ‌تر خواهد بود. چیزی که در یک خلاقیت ساده می‌تواند اتفاق بیفتد.

 
از آنجائیکه گاو بنفش معمولاً زائیده یک خلاقیت ساده و منحصربفرد است، لازم است این مهارت را در خود تقویت نمائیم. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای افزایش خلاقیت نیز، نوشتن به صورت روزانه است. نوشتن می‌تواند دریچه‌ای مطمئن به سمت یافتن گاو بنفش‌تان در زندگی، رابطه، شغل، تحصیلات و هر چیز دیگری باشد.
 

نکاتی مهم در مورد استراتژی گاو بنفش

بهره‌مند شدن از استراتژی گاو بنفش نیاز به نوآوری‌های عاقلانه دارد. صرفاً چسباندن چیزها به یکدیگر کفایت نمی‌کند. وقتی صحبت از خلافیت و نوآوری می‌کنیم نیز منظورمان تولید یک محصول کاملاً متفاوت نیست. بلکه این تفاوت در نوآوری می‌تواند در کانال‌های مختلف صورت بگیرند. گاهی اوقات نحوه برخورد با مشتریان می‌تواند به عنوان گاو بنفش در تجارت شما شناخته شوند. این قضیه درباره ایجاد باشگاه مشتریان در فروشگاه‌ها نیز صدق می‌کند. بهرحال لازم است با شناخت حوزه مهارتی خود و تحلیل رقبا، به مزیت رقابتی جدیدی دست یافت. اما… 
ایده‌های دیوانه‌وار در دنیای امروزی بسیار زیاد دیده می‌شوند. بسیاری از اشخاص و شرکت‌ها بدون اینکه بدانند دارند چه کار می‌کنند، صرفاً محصولاتی متفاوت پدید می‌آورند که فوراً نیز با شکست روبرو می‌شوند. احتمالاً بسیاری از آنان از این موضوع آگاهی ندارند که استراتژی گاو بنفش می‌تواند مثل یک چاقوی دولبه عمل کند. قبل از اینکه ایده‌ای دیوانه‌وار مطرح کنید، از خودتان بپرسید: «چرا که نه؟»
نکته مهم در استراتژی گاو بنفش این است که محصول تولید شده هم می‌تواند باعث جذب مشتریان و ایجاد اختلاف زیاد با رقبا شود و هم ممکن است باعث دل‌زدگی آنان گردد. جالب است که هر دوی این موارد به دلیل وجه تمایز زیاد محصول با موارد مشابه است. نکته مهم دیگر این است که برای تولید یک محصول متمایز لازم است قدم‌هایی معقولانه برای تولید، حفظ و پیشبرد آن برداشت.