تبلیغات تلویزیونی یا TVC ( مخفف عبارت TV Commercial ) به طور ساده به محتوایی گفته می شود که برای معرفی یک محصول یا خدمت در قاب تلویزیون به سمع و نظر مخاطب می رسد.این نوع از تبلیغات بدلیل اینکه طیف گسترده ای از مخاطبان را مورد هدف قرار می دهد،بازدهی بالایی دارد و همواره در ابتدای لیست  ترجیح کسب و کارها برای برندسازی است.
حال در این نوشته قصد داریم به موضوعات مهمی در این زمینه بپردازیم. تبلیغات تلویزیونی چیست؟ چه فرصت ها و چه تهدیداتی در این رسانه وجود دارد؟ و در نهایت چطور میتوانیم حداکثر بهره را از این رسانه تبلیغاتی داشته باشیم؟ به تمامی این سوال ها در خلال مقاله خواهیم پرداخت. توصیه می کنیم این نوشته را از دست ندهید.


تبلیغات تلویزیونی به زبان ساده

علیرغم اینکه این روزها فضای مجازی به ظاهر گوی سبقت را از رسانه های قدیمی تر ربوده اند، با این حال هنوز هم تلویزیون مخاطبان خاص خود را دارد. تعداد مخاطبان این رسانه طیف گسترده و متنوعی را شامل می شود و به همین دلیل کسب و کارها مایل هستند که تبلیغ محصول و کسب و کار خود را در این رسانه انجام دهند. آشنایی و معرفی فرصت‌های تبلیغاتی در تلویزیون به رشد برند شما کمک شایانی می کند.اما این تبلیغات چه مزایایی دارد؟ 

مزایای تبلیغات تلویزیونی

آیا با استراتژی های دیجیتال مارکتینگ آشنا هستین؟


فرصت ها و تهدیدهای تبلیغات در تلویزیون

همانطور که گفته شد مخاطب تلویزیون بر خلاف شبکه های اجتماعی با دقت قابل دسته بندی نیست. یعنی هر نوع طیف از مخاطب می تواند بیننده ی تبلیغ تلویزیونی شما باشد. چنین وضعیتی فرصت ها و تهدیدهای زیادی دارد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم.


مزایای نهفته در فرصت های تبلیغاتی در تلویزیون 

اثرگذاری این تبلیغات بیشتر از سایر رسانه ها است. به لحاظ تکنیک ها و تکنولوژی هایی که در تهیه ی این تبلیغات به کار گرفته می شود، محصول به شکل جذاب تری به مخاطب معرفی می شود. از این جهت فرصت بهتری برای شناساندن محصول یا خدمت از طریق تبلیغات فراهم می شود. هنوز هم بسیاری از افراد،‌تلویزیون را بعنوان معتبرترین رسانه پذیرفته اند. دیده شدن یک برند در قاب تلویزیون از نظر عموم کمک بزرگی به بهبود جایگاه یک برند و افزایش قدرت برند خواهد کرد.


تبلیغات در تلویزیون چه تهدیدهایی دارد؟

هزینه‌ی تبلیغ در تلویزیون همانند تبلیغات محیطی بسیار بالاست و از این بابت قسمت بزرگی از بودجه تبلیغاتی شرکت ها را در خود مصرف خواهد کرد. در واقع تعرفه های فرصت های تبلیغاتی در تلویزیون بر اساس ثانیه محاسبه می شود. و بسته به پارامترهای مختلفی نظیر نام برند، نوع محصول، زمان پخش، برنامه پخش و جایگاه تبلیغ در داخل باکس تبلیغاتی موارد هست که می تواند هزینه پایه تبلیغات ثانیه ای را افزایش دهد. با توجه به این نکات عموما زمان کوتاهی برای تبلیغات در تلویزیون در نظر گرفته می شود ( مبنای تعریف برای تبلیغات تلویزیونی 30 ثانیه می باشد ). بسیاری از افراد در هنگام پخش آگهی ها و تبلیغات تلویزیون مشغول کارهای دیگری می شوند تا برنامه ی اصلی مجدد آغاز شود؛ و این یعنی اصولا توجه کمتری به تبلیغات می شود و همین موضوع باعث می شود به یادسپاری نام برند و ویژگی های آن برای مخاطبان سخت تر باشد. 

انواع تبلیغات تلویزیونی


فرصت های تبلیغاتی تلویزیون

حال با تمامی این اوصاف چه فرصت های تبلیغاتی در تلویزیون برای کسب و کارها وجود دارد؟ برای داشتن تبلیغات در تلویزیون شما نیاز دارید. تا با کمک یک مشاور تبلیغاتی متخصص در حوزه تبلیغات تلویزونی ، نسبت به بررسی شرایط شما به جهت اخذ بهترین قرارداد تلویزیونی همکاری نمایید. در این زمینه مشاورین متخصص ملل رسانه این توانایی را دارند تا از طریق پاسخگویی تلفنی یا برگزاری جلسات مشاوره تخصصی حضوری شما را در عقد درست این قرارداد یاری نمایند.
بعد از عقد قرارداد تبلیغاتی با سازمان صدا و سیما، نوبت به بررسی تعریف فعالیت های تبلیغاتی ( نظیر ساخت تیزر، ساخت آرم آگهی، تهیه زیر نویس … ) می رسد که متناسب با فعالیت های تبلیغاتی مشتری طراحی و آماده سازی خواهد شد تا در گام بعدی نسبت به اخذ زمان پخش بر اساس تعرفه های سفارش تبلیغات در تلویزیون برسد. این تعرفه ها بر اساس عوامل زیادی تعیین می شوند. ساعت پخش تبلیغ، مجاورت آن با یک برنامه ی پربازدید و یا پخش شدن آن در بین برنامه های نسبتا جذاب مانند فوتبال، طول مدت آگهی، پخش آن در شبکه های محلی یا استانی، تعداد دفعات پخش آگهی در یک دوره ی مشخص، ارتباط ماه از سال و ارتباط محصول با زمان مشخصی از سال، حتی بعضا محتوای تبلیغ و محصول و مواردی از این قبیل همگی بر تعرفه ی تبلیغاتی تلویزیون اثر مستقیم دارد.
در این زمینه نیز نیاز است تا مشاور تبلیغات صدا و سیمای شما، آگاهی کافی از شرایط ساخت و پخش آگهی های تلویزیونی داشته باشد. مجددا در این قسمت نیز کارشناسان ملل رسانه این امکان را دارند تا با رعایت شرایط ساخت آگهی حداکثر تخفیفات در هر آگهی برای شما اخذ شود تا از بودجه تخصیص یافته به این رسانه بهترین استفاده را نمایید.


آگهی های تلویزیونی یک فرصت ویژه

به دلیل همه ی مواردی که در بندهای قبلی گفته شد، به نظر می رسد تلویزیون و مشخصا برنامه های پربازدید آن، هنوز هم رسانه ی پرقدرتی است و داشتن تبلیغات در چنین رسانه ای علیرغم هزینه های نسبتا بالاتر آن در مقایسه با سایر فعالیت های تبلیغاتی، فرصت مناسبی برای رشد یک کسب و کار و شناساندن آن به مردم باشد. در این زمینه میتوانید تجربیات خود یا سوالات خود را از طریق فرم تماس با ما و یا از طریق تماس با شماره تلفن های شرکت با ما درمیان بگذارید.