کمپین 360 درجه چیست؟ و چطور به موفقیت برند ما کمک میکند ؟

عبارت 360 درجه، احتمالا بیشتر شما را یاد فعالیت‌های فیلم و عکس‌برداری می‌اندازد تا یک کمپین تبلیغاتی! اما معنی این واژه چیست؟ تصور کنید امروز ساعت 7 صبح خانه را به سمت محل کار ترک کردید، از خانه که بیرون می آیید آگهی یک رستوران زنجیره ای به دیوار شما نصب شده است، سر اولین چهار راه، یک بیلورد تبلیغاتی ازهمان مجموعه ای را می بینید. در ادامه روی برخی از پیک‌های موتور و حتی اتوبوس‌های شهری هم بنرهای مشابهی از تبلیغات آن شرکت را مشاهده میکنید. زمانی که به محل کار می‌رسید و اینستاگرام خودتان را چک می‌کنید، دوباره تبلیغات مرتبط را در چند پیج مشاهده کرده و شاید در کانال‌های تلگرام هم آن را ببینید.. 
امیدواریم تصور نکنید که مشاهده تبلیغات آن شرکت از ابتدای روز تا الآن، مربوط به قانون جذب بوده باشد!  این فقط مربوط به یک کمپین بازاریابی 360 درجه است! حالا یک سوال؛ اگر امروز برای ناهار چیزی همراه نیاورده باشید، چه رستورانی را برای سفارش غذا انتخاب می‌کنید؟
مطمئنا با توجه به مشاهده این حجم از تبلیغات ، اولین گزینه بررسی رستورانی است که تبلیغات آن را به دفعات دیده اید و این دقیقا همان هدفی است که یک کمپین بازاریابی 360 درجه به دنبال آن است. و اما…

ویژگی های کمپین 360


کمپین بازاریابی 360 چیست؟ چطور عمل می‌کند؟ 

کمپین بازاریابی 360 درجه، کمپینی است که در آن از رسانه های مختلف تبلیغاتی به صورت همزمان استفاده می شود ( مثلا از رسانه های چاپی، دیجیتال مارکتینگ، رادیو،آگهی تلویزیونی، تبلیغات محیطی و .. ) که مطمئنا از نظر هزینه هم اعداد بالایی را به همراه خواهد داشت.
حال از نظر یک مدیر کسب و کار یا مدیر تبلیغات شاید این سوال شاید ذهن شما را در گیر کرده است که چرا به جای استفاده از این‌همه راهکار تبلیغاتی، صرفا یک یا دو روش پربازدید را استفاده نکنیم؟ پاسخ را میتوان در شیوه رفتار مصرف کننده و اثر تکرار تبلیغات در ایجاد جایگاه ذهنی برای مخاطب تعریف کرد. بگذارید این طور پاسخ دهیم که ..


 اهداف کمپین 360 درجه بازاریابی! چطور باعث رشد برند می‌شوند؟

تبلیغات 360

زمانی که قصد تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی را داشته باشید، احتمالا براساس آمار مطلع شده اید که اغلب مخاطبان مشاهده کننده تبلیغات در فضای مجازی، افراد 17 تا 50 سال هستند. اما یک سوال، همه مخاطبان 17 تا 50 ساله در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات ما را می‌بینند؟ اگر مخاطبین هدف محصول ما خارج از این رده سنی باشد چطور قرار است از کالا/خدمات ما مطلع شوند ؟
اینجاست که پای کمپین بازاریابی 360 درجه به قضیه باز می‌شود. در اصل کمپین های 360 درجه هدف نهایی اطلاع رسانی پیام تبلیغاتی به تمام مخاطبین ممکن است، که این امر میتواند از هر رسانه یا مسیر تبلیغاتی محقق شود و تکرار مداوم آن نیز میتواند تاثیر پیام را افزایش دهد. به عنوان مثال فردی تبلیغات محیطی یک چهار راه در ساعت 7 صبح میبیند و فردی نیز تبلیغات ما را در اینستاگرام و ساعت 5 عصر مشاهده خواهد کرد.
علاوه بر این، از جمله اهداف کمپین های 360 درجه میتوان به موارد زیر نیز اشاره کرد :
افزایش آگاهی از برند: با توجه به اینکه کمپین 360 درجه در مقابل دید انواع اقشار مردم جامعه قرار می‌گیرد، آگاهی از برند را به خوبی افزایش می دهد و جایگاه برند در ذهن مخاطب نیز بهتر تثبیت می شود.
بازسازی برند ( اصطلاح ری-برندینگ ) برای یک برند که در حال بازسازی یا جوان سازی سازمان خود است، راهکار اطلاع رسانی به کمک کمپین های 360 درجه بازاریابی صورت می‌گیرد. این موضوع به دلیل گستردگی و حجم تبلیغات، تغییرات سازمان را به سرعت بیشتر به مخاطبین اعلام خواهد کرد و راه های سوء استفاده های احتمالی را نیز خواهد بست.
فرهنگ سازی ( تغییر رفتار اجتماعی ) کمپین‌های 360 برای تغییر دیدگاه و رفتار اجتماعی مخاطبان نسبت به یک محصول/خدمت یا یک مسئله اجتماعی هم مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه در کمپین های 360 درجه از رسانه های مختلف پیام به مخاطبین هدف می رسد و هر رسانه ادبیات و رفتار خاص خود را با مخاطب هدف خود دارد، لذا تاثیر گذاری آن در تغییر رفتار یا خلق یک فرهنگ جدید مورد اهمیت قرار میگیرد.
به غیر موارد فوق در خیلی از موارد نیز با توجه به حجم بمباران تبلیغاتی و پیام هایی که در روز هر فرد با آن روبرو می باشد، شرکت های زیادی به منظور افزایش درصد موفقیت کمپین های تبلیغاتی روتین خود نیز از راهکارهای 360 درجه استفاده میکنند تا از رسیدن پیام درست به مخاطبین هدف اطمینان حاصل کنند. اما همواره نکته اصلی صرف این میزان از هزینه در کمپین 360 درجه این است که..

معرفی 20 مورد از مهمترین انواع بازاریابی را باهم بخوانیم


چطور یک  کمپین 360 درجه بازاریابی را به درستی راه اندازی کنیم؟

کمپین تبلیغات 360

قدم اول

در مرحله اول برای راه اندازی یک کمپین 360 درجه، باید استراتژی انتقال پیام در پلتفرم‌های تبلیغاتی مختلف را انتخاب کنیم. درست است که در تعریف ابتدای مقاله گفتیم باید از همه راهکارهای تبلیغاتی استفاده شود اما در هر رسانه تبلیغاتی بیان/لحن و شیوه ارتباط با مخاطب نگرش خاص خود را دارد که در صورتی که شما یک پیام مشابه را در تمام این رسانه ها منتشر کنید مطمئنا جواب مناسبی دریافت نخواهید کرد.

قدم دوم

خارج از این امر نیز انتخاب ترکیب رسانه یکی دیگر از پارامترهای مهم می باشد که به واسطه مشاور یا مجری تبلیغاتی باید انتخاب شود. زیرا برخی از رسانه های به عنوان رسانه مکمل میتوانند نفش پر رنگی داشته باشند در صورتی که اگر به تنهایی انتخاب شوند اثربخشی قبل را نخواهند داشت. 

قدم سوم

در قدم سوم باید اجزای ثابت تبلیغات خودتان را مشخص کنید. به عنوان نمونه در تبلیغات یک مجموعه، رنگِ تبلیغات، شعار و پیام تبلیغاتی ثابت است تا مخاطبان را در همان لحظات اول مشاهده تبلیغات به یاد برند بی اندازد. این موارد می‌توانند علاوه بر ظاهر گرافیکی و شعار، صدای گوینده، موزیک، و… هم باشند. دقت داشته باشید که داشتن محوریت یکسان در تولید و نشر تبلیغ در رسانه های مختلف با ارسال یک تبلیغ یکسان در تمام رسانه ها متفاوت می باشد.
دقت داشته باشید که اجرای یک کمپین 360 درجه همانطور که میتواند اثربخشی بالایی در تحقق اهداف سازمان شما داشته باشد، وجود یک مشکل در طراحی یا تعریف پیام می تواند راه را برای ضربه زدن به برند توسط رقبا یا به واسطه عدم پاسخگویی مناسب به مخاطبین نیز هموار کند.
در نهایت و به عنوان کلام آخر باید به این موضوع مهم اشاره کنیم؛ کمپین های بازاریابی 360 درجه، کمپین‌های با حساسیت بالا دسته بندی می شوند. این مفهوم بدین معنا است که مجری کمپین با توجه به بازخوردی که مخاطبان نسبت به برند و هدف کمپین در هر رسانه ارائه می‌کند، دائما برای بهبود آن تلاش خواهند کرد. 
شما می توانید برای تحقق اهداف بازاریابی خود و یا مشاوره در امر طراحی کمپین های 360 درجه از جلسه رایگان همفکری با مشاورین مجموعه ” ملل رسانه ” بهره مند شوید تا از ایده ها و راهکارهای مدیریتی نوین متخصصین این حوزه در اهداف سازمانی خود استفاده کنید.