استراتژی بازاریابی Race

امروزه در پس زمینه‌ی هر کسب‌و‌کار موفق، یک استراتژی بازاریابی پیدا خواهد شد. یکی از این مدل‌هایِ مؤثر در بازاریابی، استراتژی RACE نامیده می‌شود.
 هدف استراتژی‌های بازاریابی در واقع «سازمان دادن به مشی فکری و کاری» می‌باشد. زمانی‌که داده‌های اولیه‌یِ کسب‌و‌کار وارد یک مدل می‌شوند، براساس کاربرد آن مدل و با توجه به نیازِ صاحبانِ کسب‌وکار، پردازش‌هایی بر روی داده‌ها انجام خواهد شد و در نهایت در خروجی اطلاعاتی دسته‌بندی شده تحویل می‌دهد. استراتژی‌های بازاریابی با هدفِ تحلیل اطلاعات، ارزیابی و سهولت در تصمیم‌گیری استفاده می‌شوند.
در ادامه‌ی این مطلب، استراتژی RACE را به‌ طور کامل شرح می‌دهیم.

بارها کلمه دیجیتال مارکتینگ را شنیده ایم آیا واقعا معنی دیجیتال مارکتینگ را میدانیم؟

استراتژی RACE 

درحال‌حاضر استانداردها و مدل‌های زیادی مثل SMART استراتژی – استراتژی SOSTAC – استراتژی AIDA ، وجود دارند. این موضوع ممکن است باعث سردرگمیِ بازاریاب‌ها در انتخاب بهترین گزینه شود. شما باید الگویی که با اهداف بازاریابی و کسب‌وکار شما بیشترین همخوانی را داراست، انتخاب کنید.
یکی از این مدل‌ها که به علت سهولت پیاده‌سازی محبوب شده‌است، استراتژی RACE یا (P)RACE می‌باشد. از آن‌جایی که امروزه بازاریابی اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ رونق یافته، بنابراین اهمیت این مدل بازاریابی آشکار شده است.
استراتژی RACE یک فرآیند 4 تا 5 مرحله ای است که تمام اصول بازاریابی را ادغام کرده و به یک مسیر دقیق و قابل‌فهم برای برنامه‌ریزی تبدیل می‌کند. به شما این آگاهی را می‌دهد ‌که چگونه رسانه‌ی اینترنتی و هدف‌تان را با یکدیگر هماهنگ کنید؛ تا در نهایت کمپینی‌ را لانچ و پیاده‌سازی کنید که در راستای این اصل حرکت کند: ارسال پیامِ صحیح به مخاطبانِ مناسب در زمانی شایسته و مناسب.
ایده‌ی استراتژی RACE: ارائه‌ی ساختاری ساده برای رو به رو شدن با چالشِ « جذب مخاطبان به منظور تبدیلِ فوری به فروش آنلاین و یا آفلاین» 
 

آیا تا به حال از خدمات مشاوره تبلیغاتی ملل رسانه استفاده کردین؟

RACE مخفف چه کلماتی است؟

1.    P: برنامه‌ریزی (Plan)
2.    R: دسترسی (Reach)
3.    A: تعامل (Act)
4.    C: تبدیل (Convert)
5.    E: تعهد (Engage)
این چهار مرحله از استراتژی RACE نشان‌دهنده‌ی  Customer Life cycle (دوره‌ی طول عمر مشتری) در فضای مجازی است؛ درواقع این مدل براساس چگونگی رفتار مصرف کننده در فضای اینترنتی تعریف می‌شود.

آیا از شرایط تبلیغ در برنامه تلویزیونی اطلاع دارید؟

•    چگونه استراتژی RACE را پیاده‌سازی کنیم؟
 

مزایای race

1.    Plan  (برنامه ریزی)

گاهی‌اوقات استراتژی RACE را PRACE نیز می نامند. هر فعالیت و کمپین به برنامه‌ریزیِ اولیه نیاز دارد. 
در ابتدای کار، باید تمام جنبه‌های آن فعالیت را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. این بررسی باید به گونه‌ای باشد که در آخر، تمام مسائلی که بر خرید و فروش خدمات یا محصولات‌تان تاثیر دارد را بشناسید. 
به طور خلاصه، این مرحله شامل موارد زیر می‌باشد:
ß    ایجاد استراتژی بازریابی دیجیتال،
ß    تنظیم هدف و برنامه،
ß    بررسی و تحقیق درباره‌ی رقبای آن کسب‌وکار،
ß    تشخیصِ مخاطبان موردنظر،
ß    شناخت انگیزه‌ی مخاطبان.

2.    Reach (دسترسی)

هدف از این مرحله در استراتژی RACE، دسترسی مخاطب به محتوای شما می‌باشد. درواقع باید در این قسمت به منظور افزایش شناخته شدنِ برند، محصولات و خدمات‌تان از پلتفرم‌های آنلاین استفاده کنید؛ درنهایت بازار هدف را از پیشنهادات خود آگاه کنید.
•    نکات قابل توجه در این مرحله:
ß    بسترهای اینترنتی ‌می‌تواند وبلاگ‌ و سایت‌ها، شبکه های اجتماعی و موتورهای جستجو باشند.
ß    به طور مکرر با مخاطب در ارتباط باشید. (مثل تکرار تبلیغات تلویزیونی)
ß    نسبت به رقبا از پلتفرم‌های متفاوت و وسیع‌تری استفاده کنید.
ß    از مطالب جدید و متفاوت استفاده کنید، مخاطب علاقه ای به مطالب و تصاویر تکراری علاقه ندارد.
ß    پارامترهای نشان‌دهنده‌ی عملکرد در این مرحله، تعداد بازدید و تعداد به اشتراک‌گذاری می‌باشد.

3.    interAct (تعامل)

چگونه مخاطب‌تان با برند شما تعامل خواهد داشت؟
این سؤالی‌ست که باید در این مرحله از استراتژی RACE پاسخ دهید. باید با توجه به نیازهای مخاطب و بازار مورد هدف بهترین نوعِ ارتباط و بازاریابی را پیدا کنید. 
ß    راهنمایی های مکتوب یا استفاده از مقاله
ß     اینفوگرافی‌ها و استفاده از چارت
ß    بازی و فیلم
ß    تست های تعاملی
می‌توان گفت که Act مرحله‌ی مهمی در استراتژی RACE است. زیرا مجموعه اقداماتی‌ است که باعث ایجاد تمایل در مخاطب می‌شود. شما باید با صرف زمان و هزینه تولید محتوا، برندسازی و تبلیغات خود را توسعه دهید. چون در مرحله‌ی قبل مخاطبان با کسب‌وکار شما آشنا شده‌اند بنابراین نوبت شماست که با ارائه‌ی مزایای رقابتی، بررسی محصولات و خبرنامه مخاطب را به تحقیق بیشتر ترغیب کنید. 
در واقع در این مرحله مخاطب درخصوصِ خرید یا عدم خرید محصول و خدمات شما، تصمیم می‌گیرد.

4.    Convert (تبدیل)

 هدف از این مرحله در استراتژی بازاریابی، تبدیل بازدیدکننده به مشتری ا‌ست. بنابراین باید در فضای آنلاین و حتی آفلاین، به بازدیدکننده‌ی متمایل انگیزه‌ دهید تا قدم مهم بعدی را بردارد. یعنی تصمیم خود را برای خرید قطعی کرده و پرداخت را انجام دهد. در واقع مشتری بالقوه را به بالفعل تبدیل می‌کنید و به این ترتیب مشتری به سمت نیمه‌ی پایینِ قیف بازاریابی و فروش حرکت می‌کند.
 

5.    Engage (تعهد)

Engage مرحله ای بالاتر از خرید است. یعنی وفاداری و تعهد مشتریانی که از محصول و خدمات شما راضی بوده‌اند. می‌توان گفت که طولانی ترین مرحله در استراتژی RACE می‌باشد؛ زیرا شما باید مشتری را در محدوده‌ی میانیِ قیف بازاریابی و فروش ثابت قرار داده و اورا تشویق به خرید مجدد کنید.
در استراتژی RACE بعد از تبدیل بازدیدکننده به مشتری و خرید، باید همچنان ارتباط و تعامل را با مشتری حفظ کنید. یعنی باید در راستای « تبدیل مشتری به مشتری وفادار » تلاش کنید.
پارامترهای نشان‌دهنده‌ی عملکرد:
ß    بازدید مجدد از سایت،
ß    اشتراک‌گذاری مطالب
ß    اقدام به خرید مجدد


در هریک از  این مراحل با یک سناریو و راهی جدید برخورد می‌کنید. استراتژی RACE کمک می‌کند که در هر پیچِ این راه مشکلات را بیابید، در نتیجه هزینه و زمان خود را برای رفع آن مشکل صرف کرده و روی آن متمرکز شوید. 
به همراه مراحلِ استراتژی RACE، همان‌طور که قبل‌تر هم اشاره شد توسعه و یکپارچگی را در نظر بگیرید. یعنی طی روندِ استفاده از رسانه‌های آنلاین و شبکه‌های اجتماعی، راه ارتباط و تعامل با مخاطبان در پلتفرم‌های آفلاین را نیز در نظر بگیرید.
فراموش نکنید! حتما قبل از راه اندازی فعالیت خود، استراتژی بازاریابی مناسبی را گزینش کنید. زیرا امروزه علارغمِ این‌که صاحبان کسب‌وکار از اهمیت رسانه‌ برای دستیابی و حفظ مشتری باخبرند، با این‌حال برنامه‌ی مشخص و یکپارچه ای برای درگیر کردن مشتری ندارند. اگر شما شبیه به همچین افرادی شوید، شک نکنید که به دستِ رقبایی که از نظر بازاریابی دیجیتالی قوی کار می‌کنند، کنار زده خواهید شد.
مشاورینِ ما در مجموعه ملل رسانه، همواره پاسخگوی تک‌تک سؤالات شما عزیزان خواهند بود.
 به منظور دریافت راهکارهای افزایش فروش با متدهای به روز، با تیم ملل رسانه در ارتباط باشید.