چه لذتی بالاتر از اینکه مشتریان شما همیشه به برند شما وفادار بمانند؟ یعنی در خریدهای بعدی و بعدی تنها محصول برند شما را انتخاب کنند؟ این موضوع به ویژه زمانی اهمیت پیدا می کند که در زمینه ی محصولتان رقیبان زیادی داشته باشید. حال در این نوشته سعی داریم مفهوم وفاداری مخاطب به برند را از نو بررسی کنیم. در نهایت نیز راهکاری ویژه برای افزایش وفاداری به شما ارائه دهیم. اگر این موضوع از دغدغه های شماست تا انتهای این نوشته همراه ملل رسانه باشید.
 

وفاداری مخاطب به برند اساسا به چه معناست؟

وفاداری مخاطب به برند

منظور از وفاداری به برند یا CUSTOMER LOYALITY در واقع اشاره به یک الگوری رفتاری بین مخاطبان است که نشان می دهد افراد به یک نام تجاری تعلق خاطر دارند. وفاداری فراتر از رضایت است و اصولا در بحث وفاداری احساسات مخاطب درگیر ماجرا می شود و وفاداری آخرین مرحله از تعریف مرسوم قیف فروش است. مشتری وفادار ویژگی هایی دارد که او را از سایر مشتریان متمایز می کند. برای مثال علیرغم تبلیغات گسترده ی برندهای رقیب یک مشتری وفادار همچنان برند شما را ترجیح میدهد و آن را از طریق بازاریابی دهان به دهان به سایر افراد نیز توصیه می کند و این امر موجب افزایش قدرت برند شما می شود.
 

در مورد بازاریابی به روش btl چه میدانید؟

وفاداری به برند چه اهمیتی دارد؟

البته پاسخ این سوال بسیار بدیهی به نظر می رسد. اگر شما مشتریان وفاداری داشته باشید که روز به روز به تعدادشان افزوده می شود، می توان سهمی از هزینه های بازاریابی برندتان را به بهبود کیفیت و خدماتتان اختصاص دهید.این موضوع علی الخصوص برای شرکت های نوپا که هزینه های بازاریابی زیادی به نسبت درآمدشان دارند اهمیت ویژه ای پیدا میکند. مشتریان وفادار سفیران برند شما هستند. باید بدانید که روند وفادارسازی مخاطبان نیازمند یک برنامه ی منسجم و طولانی است و به هیچ عنوان یک شبه اتفاق نمی افتد. بایستی بدانید که وفادار سازی مشتری نیازمند یک برنامه ارتباطی منسجم است و از نظر استراتژی نیز این مشتریان تاثیر چشمگیری در رشد و پیشرفت یک مجموعه می گذارند.
 

وفاداری مخاطب به کسب و کار

بررسی تفاوت وفاداری مخاطب برای کالاهای تندمصرف و کالاهای لوکس

ایجاد وفاداری آنجا مفهوم مهمتری پیدا میکند که چرخه مصرف کالا بسیار بالا ( FMCG * باشد، نظیر کالاهای خوراکی و محصولات بهداشتی آرایشی. چرا که تنوع زیادی از این محصولات در دسترس کاربر است. همچنین این کالاها بناست تا نیازهای فوری مصرف کننده را برطرف کنند. بدیهی است که در صورت در دسترس نبودن آن کالا مخاطب برند دیگری را ترجیح دهد. پس موضوعاتی مانند نام برند،‌توزیع مناسب آن و دسترسی بالا، تعامل بیشتر با مشتریان از طریق حضور در شبکه های اجتماعی و در نهایت دخیل کردن مشتریان در روند تولید محصول وطراحی آن می توانند از جمله استراتژی های افزایش وفاداری مخاطب به برندهای تندمصرف باشد.
برای درک بهتر این مطلب با هم نگاهی به یک مثال موفق از این نمونه تبلیغات می اندازیم. مثلا کمپینی که شرکت نوتلا در طراحی بسته بندی محصولات خود به کار گرفته است در راستای همین اهداف است:

وفاداری به برند

کانون تبلیغات محیطی ملل رسانه را می شناسید؟


 
شعار نوتلا این بود که هر کس یک نوتلای منحصر بفرد دارد و میتوانید حدس بزنید که این کار علاقه ی مخاطبان به این برند را بیش از پیش کرد.
در مقابل کالاهای لوکس استراتژی های متفاوتی برای افزایش میزان وفاداری برند می طلبند.کالای لوکس ارزشی فراتر از نیازهای روزمره ی افراد دارد. خبر خوب اینکه تمایل به مصرف کالاهای لوکس در ایران روزبه روز در حال افزایش است. هدف در نهایت آن است که این کالاهای غیرضروری به جزئی الزامی از زندگی افراد تبدیل شود.
در بازاریابی کالاهای لوکس شما باید توجه افرادی را جلب کنید که توانایی خرید این محصولات را دارند و طبعا این افراد الگوهای رفتاری متفاوتی با سایر افراد جامعه دارند. برای مثال از نمونه های خارجی شرکت سواروسکی ( Swarovski ) که در بحث جواهرات جز نام آورترین برندهاست، امکانی طراحی کرده است که به واسطه ی آن می توانید جواهرات این برند را به صورت مجازی پرو کنید و عکس بگیرید. این عکس ها را می توانید در فضای مجازی با دوستانتان به اشتراک بگذارید و میتوانید تصور کنید که این روش تا چه حد میزان وفاداری مخاطب را افزایش می دهد.

با ما در ساخت غرفه نمایشگاه همراه باشید.


افزایش وفاداری مخاطب به برند تنها با یک گام

تصور میکنیم که به این نتیجه رسیده اید که یک مخاطب وفادار تا چه اندازه  برای کسب و کار شما مفید است. حال وقت آن رسیده است که با طراحی یک کمپین تبلیغاتی حرفه ای در عمل نیز مخاطبان وفادار بسازید. مجموعه ی ” ملل رسانه ” در زمینه ی اجرای کمپین های تبلیغاتی با هدف افزایش میزان وفاداری مشتریان به صورت تخصصی به فعالیت میپردازد.کارشناسان ما میتوانند با مطالعه محصول شما، بررسی شرایط بازار و رقبا نسبت به طراحی و پیاده سازی موثرترین روش اقدام نماید. این مجموعه با دارا بودن تیم تخصصی در حوزه تحقیقات بازار و بازاریابی می تواند مشاوری مطمئن در مسیر پیشرفت اهداف سازمان شما باشد. برای توضیحات بیشتر و یا جلسه مشاوره رایگان همین امروز با مشاورین ملل رسانه تماس بگیرید.