تمامی آنچه که برای ترسیم سفر مشتری در مجموعه بازاریابی دیجیتال باید بدانید

برای کسانی که درگیر کسب و کارهای اینترنتی و دیجیتال مارکتینگ هستند، آشنایی با مفهوم سفر مشتری جزو ضروریات است. در این پست به صورت کامل و کلیدی نکات اصلی سفر مشتری و چگونگی ترسیم آن با ذکر مثالی شرح داده شده است. برای دریافت مشاوره های بازاریابی در حیطه فروش موفق و هدایت بهتر مشتریان به وب سایت ما مراجعه کنید. 

سفر مشتری داستانی است در مورد: درک کاربران شما، نحوه رفتار آنها هنگام بازدید از وب سایت شما، اینکه چه کاری می توانید برای بهبود سفرشان انجام دهید و در نهایت سبب شوید که آنها دوباره وب سایتتان را چک کنند. 
امروزه همه آنچه که در سیستم های بیزینس می شنویم این است که شرکت ها با استفاده از محتوای عالی و سئو شده موفقیت خود را تضمین می کنند. اما در این روند، بسیاری از مدیران بخش اساسی این معادله را فراموش می کنند و این بخش مشتری است. 

برای آشنایی با انواع تبلیغات تلویزیونی با ما همراه باشید.


سفر مشتری(Customer Journey ) یعنی چه؟

روند مشتری در دیجیتال مارکتینگ

هنگامی که “سفر مشتری” را ثبت می کنید، در واقع با استفاده از داده های موجود، سناریوهای مختلف رفتاری را ترسیم می کنید.
ایجاد یک الگوی سفر مشتری ممکن است یک ایده دیوانه کننده به نظر برسد. چگونه می توانید بدانید مشتری پس از ورود به فروشگاه یا به وب سایت شما، چه کاری انجام خواهد داد؟
باور داشته باشید یا نه، ایجاد الگوی سفر مشتری آسانترین ابزار بازاریابی است که هرکسی می تواند آن را داشته باشد و بعنوان یکی از استراتژی های بسیار مهم برای آینده سازمان تان بسیار ارزشمند خواهد بود.
با تغییر مداوم در فن آوری و روش های جدیدی که مردم محصولات یا خدمات را بصورت آنلاین خریداری می کنند، برنامه ریزی و پیش بینی نحوه عملکرد مشتری در هر مرحله از مسیر ضروری است.
آخرین کاری که بایستی انجام دهید این است که اهداف خود را با استفاده از انتظارات منسوخ تنظیم کنید.

آیا با تاثیر تبلیغات BTL در بازاریابی دیجیتال آشنایید؟اهمیت نقشه سفر مشتری در کسب و کار موفق

استفاده از نقشه سفر مشتری برای تجزیه و تحلیل رفتار کاربر، به سازمان کمک می کند تا درک کند که مشتریانشان در کل فرایند فروش و در طول زمان حضور خود چگونه حرکت نموده و تصمیمی نهایی خرید را خواهند گرفت؟ 
رویکرد سفر مشتری دو مزیت بسیار مهم را ارائه می دهد:
این امر به تصمیم گیرندگان اجازه می دهد تا روی مشتری متمرکز شوند.
این امر کمک می کند تا هدایت تجارب خرید برای هدایت کنندگان بالقوه آسان تر شود.
شما می توانید بهترین تیم بازاریابی را داشته باشید، اما اگر مشتریان شما راضی نباشند، با شکست روبرو خواهید شد. 
بهترین راه برای توضیح ترسیم نقشه سفر مشتری، نگاه کردن به او مانند یک گرافیک برجسته است که همه افراد تیم باید این گرافیک را مقابل چشمان خود ترسیم سازند. آموزش قدم به قدم ترسیم نقشه سفر مشتری در بازاریابی دیجیتال

مهمترین جنبه در ایجاد نقشه سفر مشتری قانع کننده، بررسی روند از منظر مشتری است. برای تحقق این هدف به دو نوع تحقیق نیاز دارید:
تحقیقات تحلیلی
با استفاده از تجزیه و تحلیل وب سایت دقیقا خواهید فهمید که مشتریان کجا هستند؟ چه مدت زمانی را با شما گذرانند و چه موقع وب سایتتان را ترک کردند؟
اسناد شهودی
به دست آوردن این داده ها مشکل است. چگونه می توان فهمید که مشتری چه فکری نسبت به شما دارد؟


رسانه های اجتماعی برای ارزیابی احساسات یا تفکر مشتریان مفید است. وقتی شخصی تجربه موفق یا ناموفقی نسبت به خرید از شرکتی دارد، وی اگر نیاز بداند این تجربه را در فیس بوک یا توییتر با شما شریک خواهد شد. 
پرسش از مشتریان با استفاده از تکمیل نظرسنجی های مورد نظر می تواند به شما در جمع آوری این داده ها کمک کند.
قابل ذکر است که در یک پروسه سفر مشتری کارا بایستی ابزارهای لازم جهت بررسی رفتار مشتری بکار گرفته شده و برای پاسخگویی مناسب به آن برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.مرحله 1: به یاد داشته باشید مشتری همیشه شماره 1 است

مشتری در دیجیتال مارکتینگ

قرار دادن خود به جای مشتری و اعمال برنامه ریزی های دقیق، مسیر بسیار سختی است که به زمان طولانی نیاز دارد اما باید بدانید که مشتری دلیل وجود شما است.
بسیاری از اوقات، مدیران این جزئیات مهم را فراموش کرده و بر بازاریابی، سئو، رسانه های اجتماعی و برندسازی تمرکز می کنند. بله، اینها جنبه های مهم و لازم برای اداره یک تجارت است، اما شما نمی توانید مشتریان خود و نحوه تعامل آنها با نام تجاری خود را نادیده بگیرید. 
آیا آنها از این تجربه راضی هستند؟ آیا وب سایت شما آسان و راحت اطلاعات مورد نیاز مشتری را ارائه می دهد؟ آیا وب سایت شما کاربرپسند است؟ 

مرحله 2: نقاط لمس مشتری را شناسایی کنید

هربار که مشتری قبل از تبلیغ، در طول بازدید(بازدید از فروشگاه یا وب سایت) یا بعد از آن(بازخورد مثبت یا منفی، تجربه بازگشت) با برند شما تماس می گیرد، فرصتی برای افزایش فروش خود دارید.
این فعل و انفعالات به عنوان نقاط لمسی شناخته می شوند.
با استفاده از این اطلاعات، می توانید موانعی را که در سفر مشتری مشاهده شده است را شناسایی کنید.
وجود یک فرآیند فروش یکپارچه که مشتری بتواند در زمان خاصی وارد و در زمان دیگری خارج شود، به اندازه عرضه محصولات یا خدمات با کیفیت مهم است. وجود مشتریان راضی به وفاداری برند مبدّل خواهد شد. مرحله 3: ایجاد یک گرافیک

این نمودار نباید خیلی پیچیده بوده و بایستی داده های تحقیق تحلیلی و حکایتی را دارا باشد. هنگامی که مشتریان تعامل را متوقف می کنند یا ناامید می شوند، بایستی تیم شما استراتژی های دیگری اتخاذ کنند. 
در هر معامله خاص گزینه های بی شماری وجود دارد، بنابراین پیش بینی همه سناریوهای ممکن، عمل غیرممکنی است. اما فهمیدن کجاها(نقاط عطف) بسیار مهم است.
ترسیم نمودار برای درک رفتار مشتری، رفع مشکلات و شناسایی موفقیت ها نیز مفید است.
استفاده از ایموجی(غمگین، عصبانی، خنثی، خوشحال یا هیجان زده) برای تجسم سریع وضعیت ذهن مشتری در هر زمان مفید است.
مثالی برای آگاهی کامل از فرایند کارایی سفر مشتری
اطمینان از خدمات مشتری ستاره ای به این معنی است که همه همکاران فروش شما در همان صفحه قرار دارند. علاوه بر این، آموزش آنها باید منعکس کننده سیاستی باشد که بر مبنای آن، مشتری همیشه در درجه اول است.
برای تفسیر بهتر سفر مشتری، به ارائه نمونه عملی از تجربیاتی می پردازیم که می توانند بارها و بارها در هر نقطه از جهان اتفاق بیافتند. 

تجربه کاربر خارق العاده(UX)

دیجیتال مارکتینگ و مشتری

کاربر خانم جوانی در مورد انواع برند پوشاک در وب در حال گشت و گذار است و وب سایت شما توجه او را جلب می کند. او تا به حال نام برند شما را نشنیده است، اما بلافاصله وجود موارد مرتب باعث کشش او برای بازدید از وب سایت می شود. 
از منوی کشویی در صفحه اصلی پوشاک زنانه، کلیک و جستجو آسان است.


گزینه ای برای دامنه قیمت وجود دارد(او نمی خواهد پول زیادی خرج کند) و همچنین می تواند روی جعبه ترخیص کالا کلیک کند. هر محصول کاملا شرح داده شده است و شامل ارائه سایزهای موجود در کشورهای مختلف، مواد مورد استفاده و دستورالعمل های مراقبتی می باشد.
وقتی مشتری لباس کاملی را انتخاب می کند، به سرعت چک کرده و تصمیم می گیرد وارد حساب مشتری جدید شده و ثبت نام کند زیرا این تجربه را خیلی دوست دارد.
او وب سایت را برای مراجعه بعدی نشانه گذاری می کند. این امر زمانی رخ می دهد که شما آدرس ایمیل یا کد پستی را برای اهداف بازاریابی جمع آوری می کنید. شما همچنین باید از او بخواهید که پس از دریافت اولین سفارش خود، نظرسنجی آنلاین را انجام دهد.
مشتری از اولین خرید خود بسیار خوشحال است و عکس هایش را با دوستان خود در رسانه های اجتماعی به اشتراک می گذارد. وی در پست خود در اینستاگرام، از فروشگاه شما و چگونگی استفاده آسان وب سایت شما یاد می کند.
در این مثال، مکان های مختلفی وجود دارد که تلاش های شما نتیجه می دهد. از لحظه ای که مشتری متوجه طرح(نمای فروشگاه) شده تا سهولت چک کردن، هر مرحله دارای اهمیت بوده و فضا برای استفاده کاربر خارق العاده بی عیب و نقص است. این رضایت ثمرات زیادی به دنبال دارد. 

ملل رسانه با ارائه بهترین مشاوره تبلیغات و بازاریابی در خدمات شماست.