چارچوبی اثبات شده برای تبدیل غریبه ها به مشتریان وفادار

اگر از علاقه مندان یادگیری تکنیک های بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ در حوزه تبلیغات باشید، مطمئنا به استراتژی AIDA آشنایی دارید. استراتژی AIDA از جمله مدل های تبلیغاتی مشهوری است که استفاده از آن در جهت درست می تواند موفقیت تبلیغات شما را تضمین کند. در این بخش قصد داریم این استراژی را با ارائه مثال هایی برای شما تشریح کنیم تا با آگاهی کامل نسبت به کارکرد این مدل، آن را برای تبلیغات کسب و کار خود به کار گیرید. 
در سال 1898، ای. ست. المو لوئیس، از فارغ التحصیلان یکی از دانشکده های تبلیغاتی مشهور، به طور ناشناس مطلبی را در مورد سه اصل تبلیغاتی که در طول دوران کاری خود یافته بود، در مجله ای به نام Inland Printer منتشر کرد. در آن زمان این مجله یکی از تأثیرگذارترین مجلات آمریکایی محسوب می شد. 
وی در مقاله خود اظهار کرد که یک تبلیغ موفق همیشه باید از فرمول خاصی پیروی کند.


“ماموریت تبلیغات جذب مشتری است، در حقیقت او به تبلیغات نگاه می کند و شروع به خواندن آن می کند. اگر آن را جذاب ببیند، بدان علاقه مند می شود و همچنان به خواندن آن ادامه می دهد. سپس متقاعد شده و می خواهد که آن را باور کند. اگر تبلیغی حاوی این سه کیفیت موفق باشد، تبلیغ موفقی خواهد بود. “
به عبارت دیگر، کپی کردن تنها در صورت جلب توجه، ایجاد علاقه و ایجاد باور مناسب است.
پس از گذشت یک قرن، اصول اکتشافی لوئیس هنوز هم صادق است. این اصول با عناوین مخفف AIDA بیان شده و در صنعت تبلیغات بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. در عصر دیجیتال، برندها حتی کل استراتژی بازاریابی خود را بر مبنای استراتژی AIDA پایه گذاری می کنند. 
قبل از بررسی این امر که چگونه می توانید استراتژی AIDA را در مدل بازاریابی خود اعمال کنید، ابتدا به آنچه در آن است و چگونگی عملکرد آن خواهیم پرداخت. سپس مثال های عملی این مدل محبوب را معرفی خواهیم نمود. 

آیا با تاثیر انواع تبلیغات تلویزیونی در برندینگ آشنایید؟

استراتژی AIDA شامل چه اجزایی بوده و چه عملکردی دارد؟

استراتژی آیدا

استراتژی AIDA چهار مرحله ای را توصیف می کند که یک غریبه برای تبدیل شدن به یک مشتری بایستی آنها را طی کند. این مراحل شامل توجه، علاقه، تمایل و اقدام(AIDA) است. در طی این چهار مرحله، محتوای شما به طرز ایده آلی توجه مخاطب را به برند شما جلب می کند، به محصول یا خدمات شما علاقه مند می سازد، میل به خرید آن را تحریک کرده و سرانجام منجر به امتحان کردن یا اقدام عملی جهت خرید آن می شود. 
استراتژی AIDA به صورت سلسله مراتبی از اثرات در نظر گرفته می شود، به این معنی که مصرف کنندگان برای تکمیل عمل مورد نظر باید در این مسیر و بطور کامل از هر مرحله این مدل عبور کنند. در تئوری، با پیشرفت در هر مرحله از مدل، مصرف کنندگان که در مورد نام تجاری شما می آموزند، احساسات و عواطف خاصی را درباره محصول یا خدمات شما پیدا می کنند و این همان چیزی است که در نهایت آنها را مجبور به عمل خرید می کند.
برندها از استراتژی AIDA استفاده می کنند تا با تهیه و توزیع پیام های انواع بازاریابی برای مخاطبان مورد نظر خود در هر مرحله از سفر، خریداران حقیقی را پیدا کنند. دقیقا مانند یک قیف بازاریابی معمولی، در هر مرحله از این مدل، مصرف کنندگان کمتر از مرحله قبل هستند.

چگونه می توان از استراتژی AIDA در بازاریابی خود استفاده کرد؟

مدل آیدا در بازاریابی

مرحله اول استراتژی AIDA: جلب توجه

برای تقویت آگاهی از نام تجاری خود، مشکلات و اشتیاق مخاطبان خود را بررسی کنید. سپس، محتوایی را ایجاد کنید که مشکلات آنها را حل کند و به احساسات آنها توجه نشان دهد. مخاطبان هدف شما باید بتوانند محتوای شما را از طریق Google، رسانه های اجتماعی یا وب سایت دیگری کشف کنند.
اگر محتوای شما بتواند توجه آنها را به خود جلب کند و آنها را به شدت درگیر کند، مخاطبان هدف شما در مورد آنچه که شرکت شما تولید می کند، کنجکاوی را آغاز می کنند. 
مثال هایی برای مرحله جلب توجه: 
پنجره ای که به طرز شگفت انگیزی طراحی شده است، 
کلیپ هیجان انگیز YouTube، 
یک خبرنامه مضمون، 
گرافیکی در صفحه فرود.

مرحله دوم استراتژی AIDA: ایجاد علاقه

وقتی مخاطب مورد نظر شما به محصول یا خدمات شما علاقه مند شد، خواهان کسب اطلاعات بیشتری در مورد برند شما، مزایای راه حل شما و موثر بودن شما هستند. 
برای یادگیری آسان در مورد نام تجاری، راه حل و موثر بودن کمپانی تان، بیانیه ماموریت خود را در وب سایت خود قرار دهید، دقیقا آنچه را که به دنبالش هستید و در حال انجامش هستید را در صفحه اصلی خود توضیح دهید، مزایای راه حل خود را در صفحات محصول خود توصیف کنید و مطالعات موردی ارائه دهید.
دسترسی سریع به این اطلاعات به مخاطبان هدف شما کمک می کند تا آینده ای دلپذیر را با راه حل شما در زندگی خود تجسم کنند.
مثال برای مرحله ایجاد علاقه: 
ارائه اطلاعات دقیق در مورد محصول: 
توضیحات محصول در وب سایت، 
بروشور محصول،
عکس های محصول،
کلیپ ویدیویی محصول،
 

آیدا در بازاریابی

مرحله سوم استراتژی AIDA: تحریک تمایل

مشتریانی که آینده ای با شما را پیش بینی می کنند، مشتریانی هستند که از مصرف محتوای شما لذت می برند و فکر می کنند محصول یا خدمات شما حتی بهتر از آن چیزی هست که نشان می دهد. 
اما برای ایجاد هیجان کافی در چشم اندازهای شما برای وادار نمودن آنها به عمل خرید، باید اطمینان حاصل کنید که وابستگی آنها به برند شما در آستانه خاصی قرار گرفته است.
برای این کار، همچنان به ایجاد محتوا بپردازید. اطمینان حاصل کنید که آنها عضو وبلاگ شما هستند، شما را در رسانه های اجتماعی دنبال کرده و پیشنهادات خود را بارگیری می کنند. هرچه چشم اندازتان با برند شما تعامل داشته باشد، مشتریان بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد و شانس اینکه در نهایت محصول یا خدمات شما را خریداری کنند، بسیار بالا می رود. 
مثال برای مرحله تحریک تمایل: 
فروشنده با در نظر گرفتن زندگی روزمره گروه هدف، مثال های روشنی از مزایای محصول یا خدمات ارائه می دهد. در فروشگاه آنلاین، لیستی حاوی نکات کلیدی می تواند تمایل به خرید را ایجاد کند. این تمایل به خرید نیز می تواند توسط یک رسانه تبلیغاتی ویژه ای انجام شود که قادر به بیدار و درگیر نمودن احساسات مشتری است. 

مرحله چهارم استراتژی AIDA: عمل تحریک کننده

پس از ایجاد میل کافی برای محصول یا خدمات خود، به چشم اندازهای خود فرصت دهید تا روی آن عمل کنند. “درخواست نمایشی”، “آزمایش رایگان” و “فروش از طریق تماس با مخاطب” را در صفحه اصلی، صفحه قیمت گذاری و صفحات محصول خود قرار دهید. 
مثال مرحله عمل تحریک کننده: 
در مورد فروشگاه های آنلاین، این در نهایت فرایند سبد خرید است که در آن مشتری مجبور به خرید می شود. مشتری می تواند با یک فراخوان به اقدام، اقدام به خرید محصول کند.
 

فرمول اثبات شده در بین مدل های بازاریابی محبوب

استراتژی AIDA چارچوب محکمی برای هدایت مخاطبان شما در سفر خریدار و ترغیب آنها به عمل است و اگر آن را در بازاریابی محتوای خود اعمال کنید، فرمول اثبات شده ای را اعمال کرده اید که می تواند به طور مداوم مخاطبان را درگیر، ترغیب و تبدیل به مشتری کند.
اگر شما هم صاحب کسب و کاری هستید و نمی دانید برای ارائه خدمات و یا محصولاتتان از چه استراتژی بازاریابی
استفاده کنید، پیشنهاد میکنیم از کارشناسان ما در ملل رسانه، مشاوره تبلیغات دریافت کنید.