مقدمه

حتماً شما هم تا کنون، انواع تبلیغات اینترنتی زیادی دیده‌اید که با هدف افزایش فروش، بازاریابی محصول و… ساخته و منتشر می‌شوند. در بازار رقابتی امروز، شرکت‌ها به دنبال راه‌های هدفمند و نوین برای تبلیغات خود هستند تا از سایر رقبایشان در کارهای تبلیغاتی جلوتر باشند. کانون تبلیغاتی ملل رسانه در این مقاله قصد دارد شما را به روشی بهینه، هدفمند و موثر برای تبلیغات آشنا کند؛ کمپین تبلیغاتی. با ما همراه باشید.

کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی یک سری پیام‌ها و آگهی‌های تبلیغاتی را شامل می‌شود که همه آنها برای یک هدف خاص طراحی و اجرا می‌شوند. ممکن است تبلیغات یک کمپین طراحی و موضوع متفاوتی از هم داشته باشند اما در نهایت، هدف مشترک و پیامی خاص را دنبال می‌کنند. آگهی‌های یک کمپین ممکن است به تعداد زیاد طی ماه‌ها یا حتی سالها از رسانه‌های مختلف منتشر شوند. کمپین تبلیغاتی ۳۶۰ درجه نمونه‌ای از یک کمپین کامل است که در آن از تمامی بستر‌های ممکن برای تبلیغ هدفدار یک محصول یا خدمت خاص استفاده می‌شود.

استارتاپ چیست؟تفاوت استارتاپ و کسب و کار های سنتی را میدانید؟

مثالی از کمپین تبلیغاتی

مثالی-از-کمپین-تبلیغاتی

شرکت مک دونالد در روز جهانی زن، علاوه بر اینکه اعلام کرد از هر ۱۰ مدیر این شرکت ۶ نفر زن هستند، لوگوی خود را در بیش از ۱۰۰ شعبه آمریکایی از M به W تغییر داد. این شرکت کمپین خود را با حمایت همزمان از زنان تاثیرگذار بر پیشرفت مک دونالد در شبکه‌های اجتماعی ادامه داد. این نمونه‌ای موفق از یک کمپین تبلیغاتی است که پیام‌های متعددی را برای یک هدف خاص نمایش می‌دهد.


کمپین تبلیغاتی چه مزایایی دارد؟

مزایای-کمپین-تبیلغاتی

شاید اولین و ابتدایی‌ترین دلیلی که کمپین تبلیغاتی را از روش‌های سنتی و پیش پا افتاده تبلیغات متمایز می‌کند، هدفمند بودن آن است. ایجاد یک کمپین برای تبلیغات، آنرا هدفمند و صاحب استراژی می‌کند. علاوه بر این نمایش متعدد و سنگین برند شما جلوی چشم مخاطبان در طی یک بازه زمانی خاص، امکان برندسازی سریع و موفق‌تر را ایجاد می‌کند. کمپین‌ها امکان ارزیابی و تحلیل محصولات و پیام‌های بازرگانی کسب و کار شما را خیلی آسان‌تر و بهتر ایجاد می‌کنند. در ادامه مزایای کمپین تبلیغاتی به صورت لیست آمده است:

•    قرار دادن برند شما در مقابل دیدگان مخاطب به صورت متداول در یک بازه زمانی خاص
•    معرفی آسان محصولی جدید بدون نیاز به جلب توجه (با کمک کمپین)
•    جذب مشتریان بیشتر
•    هدفمند سازی مجموعه‌ای از تبلیغات
•    ارائه آمار دقیق‌تر نسبت به روش‌های سنتی
•    اعتماد سازی بیشتر
در مورد اعتماد سازی بیشتر اگر بخواهیم توضیح دهیم: شاید مثالی از دیدگاه روانشناسی بتواند این موضوع را توضیح دهد. اصولاً پیام یا هر چیزی که هر روز به تعداد دفعات زیاد آنرا می‌بینیم، قابل اعتماد‌تر از عناصری است که برای اولین بار دیده‌ایم. کمپین تبلیغاتی پیام‌های متعدد را در بستر‌های گوناگون شامل می‌شود که مخاطبان هر روز می‌توانند آنها را در جاهای مختلف مشاهده کنند.

8 مرحله ایجاد کمپین تبلیغاتی موفق

اگرچه کمپین تبلیغاتی برای کسب و کارها مفید و سودآور است اما می‌تواند باعث ضرر مالی شدیدی نیز شود؛ البته در صورتی که به صورت اصولی و حرفه‌ای اجرا نشود. برای برگزاری کمپین تبلیغاتی موفق باید از مراحل ایجاد آن اطلاع داشته باشید که در ادامه ذکر شده است.

در رابطه با استراتژی تبلیغ btl چه میدانید؟

مرحله 1 – تجزیه تحلیل وضعیت کنونی

در ابتدا مدیران و اعضای تیم کسب و کار، باید به یک درک کلی از وضعیت کنونی بازار هدف داشته باشند. بنابراین به تجزیه تحلیل اطلاعات و مستنداتی بپردازید که وضعیت بازار را به صورتی هرچه دقیق‌تر به شما نشان دهند. این کار همچنین باعث پدیدار شدن نقاط ضعف و قوت محصول و مجموعه‌ی کسب و کار شما می‌شود. علاوه بر این ایده‌هایی را قبل از ایجاد کمپین به تیم تبلیغاتی می‌دهد.

مرحله 2- مشخص کردن هدف

بدیهی است که هر کمپینی یک هدف را دنبال می‌کند. حال اگر کمپین تبلیغاتی باشد، در اصل اهداف تبلیغاتی همچون فروش محصول یا معرفی برند را پیگیری می‌کند. اما ممکن است اهداف دیگری نیز از برگزاری کمپین تبلیغاتی داشته باشید؛ برای مثال: تحلیل نقاط قوت و ضعف رقبا، برندسازی، انجام آزمایش بر روی محصولی خاص، تغییر تصویر موجود از برند در ذهن مشتریان و… بنابراین لازم است به صورت کلی و خاص، هدف کمپین خود را مشخص کنید.

مرحله 3 – مشخص کردن بازار هدف

هنگامی که مشتریان بازار هدف خود را بررسی و مشخص می‌کنید، به طور قطع روند بازاریابی و تبلیغات شما هدفمند‌تر پیش خواهد رفت. بررسی در مورد رفتار ناخودآگاه مشتریان و طبقه بندی بازار خود از نظر مصرف کنندگان، می‌تواند بازار هدفی دقیق‌تر به شما دهد. با دقیق شدن بازار هدف می‌توانید به صورتی هوشمندانه مجموعه مشتریانی اگرچه کوچکتر اما با امکان خرید بیشتر را وارد کمپین تبلیغاتی کنید.

مرحله 4 – ساخت جمله برای کمپین

شعار تبلیغاتی، جمله واحد برای کمپین یا… نامش هر چه که باشد، چالش برانگیز‌ترین مرحله برای ساخت کمپین تبلیغاتی هدفمند است. تک تک کلماتی که در این مرحله می‌سازید، اهمیت بسیار بسیار زیادی در موفقیت کمپین شما دارند. کلمات را به بهترین شکل در یک جمله متراکم کنید تا مجموعه اهداف تبلیغاتی کمپین شما را تداعی کند. مثال: «کوچک فکر کنید.» فولکس واگن.

مرحله 5 – ایجاد استراتژی تبلیغاتی رسانه‌ای

تبلیغات محیطی یا رسانه‌های جمعی می‌توانند در مواقعی موثر باشند اما در عصر کنونی که دنیای مجازی به خودی خود قدرت بسیاری پیدا کرده، ایجاد چندین بستر تبلیغاتی بر پایه رسانه مجازی می‌تواند شانس موفقیت یک کمپین تبلیغاتی را به شدت افزایش دهد. بنابراین استراتژی مناسبی را برای تبلیغات در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی ایجاد کنید.

مرحله 6 – تعیین بودجه

قبل از برگزاری کمپین تبلیغاتی، حتماً یک بودجه را برای کل کار تعیین کنید. تمامی هزینه‌ها از جمله: هزینه‌های تبلیغاتی در رسانه‌ها، تبلیغات محیطی، چریکی، خرید کاغذ برای تراکت، تولید محتوای تبلیغاتی و… باید از قبل تعیین و پیش بینی شوند.

مرحله 7 – استفاده از موجودی شرکت

ممکن است برخی از موارد مورد نیاز برای برگزاری کمپین تبلیغاتی را از قبل موجود داشته باشید. آنها را مشخص کرده و حتماً استفاده کنید؛ چرا که از فاکتور‌های مهم کاهش هزینه‌ها هستند. لازم به ذکر است مهارت‌های کارمندان کنونی شرکت نیز جزو موجودی‌هایی هستند که ممکن است به پیشروی کمپین شما کمک کنند.

مرحله 8 – مشخص کردن موضوع

موضوعی را که می‌خواهید با استفاده از کمپین تبلیغاتی خود به کار بگیرید به طور دقیق مشخص کنید. برای مثال موضوع کمپین می‌تواند نوستالژی (تداعی کننده یک عنصر یا واقعه نوستالژیک) یا عاطفی (برانگیزاننده وجهه‌ای عاطفی در افراد) یا… باشد. کلیه پیام‌های تبلیغاتی کمپین شما باید از این موضوع پیروی کنند. داشتن یک موضوع واحد به حفظ صداقت پیام‌ها و تقویت اثر گذاری آنها کمک زیادی می‌کند.

طراحی کمپین تبلیغاتی حرفه‌ای

همانطور که گفته شد، ایجاد کمپین برای تبلیغات هدفدار بسیار مفید است اما در عین حال ممکن است به دلیل اجرای نادرست یا عدم وجود تجربه و تخصص، موجب ضرر شدید شود. کانون تبلیغاتی ملل رسانه با تخصص و تجربه کافی در زمینه طراحی کمپین تبلیغاتی، آماده ارائه مشاوره به شما صاحبان کسب و کار است. فقط کافیست با ما تماس بگیرید.