از مهمترین چالش‌های یک شرکت برای رسیدن به موفقیت، روش‌هایی است که برای بازاریابی صحیح و اصولی استفاده می‌کند. درواقع نقش بازاریابی در کسب و کار بسیار زیاد است و می‌تواند سرنوشت یک شرکت را به کلی تغییر دهد. اگر می‌خواهید از نقش بازاریابی در کسب و کار اطلاعات بیشتری کسب کنید، با ما همراه باشید.

بازاریابی چیست؟

قبل از همه چیز، باید تعریف بازاریابی (Marketing) و هدف بازاریابی را بدانیم. شاید بهترین تعریف بازاریابی، سخنی باشد که فیلیپ کاتلر در این زمینه بیان کرده است: «بازاریابی دانش و هنر کشف، خلق و ارائه ارزش، در جهت تامین نیاز‌های بازار هدف و کسب سود همزمان است. بازاریابی نیازهای برآورده نشده را تشخیص داده و بازار آنها را تعریف می‌کند؛ با اندازه گیری حجم این بازار، سودش را برآورد می‌کند. بازاریابی مشخص می‌کند که کدام بخش از بازار می‌تواند بهتر نیازها را برآورده سازد. در انتها محصولات و خدمات مناسب را طراحی و انتشار می‌دهد.» این تعریف بازاریابی کاتلر بود که در عین سادگی خود کامل است.

10 نقش بازاریابی در کسب و کار

بازاریابی یک فرآیند مدیریتی بوده و فعالیت‌ها و زیرمجموعه‌های زیادی را شامل می‌شود. برای مثال: بازاریابی محتوا (Content Marketing)، بازاریابی شبکه‌ای (Network Marketing)، بازاریابی درون گرا (Inbound Marketing) چند مورد از انواع بازاریابی هستند. در ادامه 10 نقش بازاریابی در کسب و کار بررسی شده است.

1- تأمین نیاز‌های مصرف کننده

تامین-نیاز-مشتری

بررسی و تأمین نیاز‌های مصرف کنندگان نمونه‌ای از نقش بازاریابی در کسب و کار است. به طور بدیهی، همیشه نیازهایی در بازار هدف وجود دارند که برآورده نشده‌اند. بازاریابان با شناسایی این نیاز‌ها، استراتژی و راهکارهایی را در جهت برآورده ساختن آنها اتخاذ می‌کنند. باید توجه کرد که بازاریابی نه تنها شناسایی نیاز مصرف کننده بلکه راهی برای ایجاد نیاز در مصرف کننده نیز هست. درواقع بسیاری از مبارزات استراتژی‌های بازاریابی با یکدیگر بر سر ایجاد آگاهی و نیاز در مشتریان پدید می‌آید. مهمترین استراتژی‌های بازاریابی که به ایجاد نیاز در مشتریان می‌انجامند عبارتند از:

•    دادن هشدار مبنی بر کمبود محصول
•    ایجاد پیوند «ما» بین مصرف کننده و تامین کننده
•    بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (Social Marketing) و تعامل با کاربران این فضا

2- تضمین بقاء، رشد و شهرت سازمان

از جمله مفاهیم مهم در بازاریابی، «برندینگ»، «اعتماد سازی» و «مشتری مداری» است. این مسائل نقش بازاریابی در کسب و کار را بسیار پررنگ‌تر کرده‌اند؛ به طوری که چرخه زندگی یک شرکت یا کسب و کار به دلیل مشتری مداری و جلب اعتماد مشتریان می‌تواند تعریف شود. بازاریابی به مدیران کسب و کارها کمک زیادی می‌کند تا برند سازی خوبی انجام داده و سپس اعتماد مصرف کننده را با مشتری مداری جلب کنند. تبدیل مشتری به «مشتری وفادار» از جمله مهمترین اهداف بازاریابی است. بازاریابی به رضایت مشتریان، فراتر از انتظار آنها کمک زیادی می‌کند و موفقیت و پایداری یک کسب و کار را تضمین می‌نماید.

3- گسترده کردن حیطه کسب و کار

بازاریابی یک بسته از امکانات گسترده را برای انجام اموری جهت افزایش فروش، اعتماد سازی، برندسازی بهینه، سازماندهی کسب و کار و… ارائه می‌دهد. بازاریابان حرفه‌ای تمامی حیطه‌های مارکتینگ را به صورت هوشمند روی کسب و کارها اجرا می‌کنند و دائماً در حال بررسی و مدیریت آنها هستند. این موضوع سبب شده تا زمینه‌ای گسترده با ورود بازاریابی به کسب و کار جهت تبلیغات و فروش محصولات و خدمات ایجاد شود و علاوه بر افزایش محبوبیت، سود بسیاری نیز به سازمان ورود پیدا کند. بنابر تفاسیر فوق، ایجاد یک بستر گسترده برای انجام امور نمونه‌ای از نقش بازاریابی در کسب و کار است.

در رابطه با انواع غرفه نمایشگاهی چه میدانید؟

4- تعیین قیمت‌های منصفانه

نمونه‌ای دیگر از نقش بازاریابی در کسب و کار، بررسی و تطبیق قیمت است. اهمیت قیمت محصولات در موفقیت یک سازمان بسیار است؛ چرا که درآمد ایجاد می‌کند و باید با توجه به شاخصه‌های متفاوتی ارزیابی، تدوین و ارائه شود. استراتژی‌های بازاریابی در تعیین قیمت، گنجاندن تغییرات مناسب و تدوین رویکردی بهینه برای قیمت گذاری، بسیار خوب عمل می‌کنند. در صورتی که قیمت‌ها بهینه سازی شوند، روند معاملات در کسب و کار به صورت یکنواخت حرکت می‌کند. مهمترین استراتژی‌های قیمت گذاری در بازاریابی:

•    قیمت گذاری بالا (Premium Pricing)
•    قیمت گذاری نفوذی (Panetrating Pricing)
•    قیمت گذاری اقتصادی (Economy Pricing)
•    قیمت گذاری گزاف (Price Skimming)
•    قیمت گذاری روانی (Phcychological Pricing)
•    قیمت گذاری بر اساس خط محصولات
•    و…

5- ارائه بهتر محصولات

ارائه-بهتر-محصولات

نقش بازاریابی در کسب و کار با ارائه بهتر محصولات نمود بیشتری پیدا می‌کند. یکی از مسائل مهمی که بازاریابان به آن توجه می‌کنند، بسته بندی و نحوه ارائه محصولات است. در حقیقت اکثر شرکت‌ها بیش از یک محصول می‌فروشند که هر کدام ازا این محصولات می‌توانند نقش مهمی در برندسازی و جلب اعتماد خریداران ایفا کنند. هر چه محصول ارائه شده با توجه به فاکتورهای بازاریابی موفق باشد، بازخورد خوبی از فروش‌ها دریافت می‌شود و درآمد بالا‌تر خواهد رفت. یک بازاریاب حرفه‌ای با طراحی استراتژی و مدیریت عرضه محصولات می‌تواند سازمان شما را از لحاظ تامین، به یکپارچگی و هوشمندی برساند.

6- ایجاد ابزارهای متعدد برای فروش بیشتر

بخش مهمی از نقش بازاریابی در کسب و کار، مربوط به ابزارهایی است که این حیطه در اختیار مدیران اجرایی قرار می‌دهد تا فروش بیشتری را تجربه کنند. برای مثال ایمیل مارکتینگ (E-mail Marketing) نوعی از بازاریابی است که در آن، ایمیل بخشی از بازار هدف جمع آوری شده و به عنوان ابزار برای تبلیغات اینترنتی هدفمند استفاده می‌شود. بازاریابی به طور گسترده، فرم‌ها و اطلاعات تماس، اطلاعات خریداران و ابزارهایی این چنینی را برای افزایش فروش و تبلیغات موثر‌تر در اختیار مدیران قرار می‌دهد.

معرفی انواع مشاوره کسب و کار از اهمیت بالایی برخوردار است. انواع مشاوره کسب و کار می‌تواند در 5 دسته بندی قرار بگیرد.

7- مدیریت تقاضا

از مهمترین چالش‌های مدیران کسب و کارهای مخصوصاً کوچک تا متوسط، مدیریت تقاضا است؛ بنابراین نقش بازاریابی در کسب و کارها جهت مدیریت تقاضا پررنگ است. یک کسب و کار می‌تواند در طول روز تقاضا‌های زیادی در حیطه فروش، پشتیبانی، پاسخگویی به سوالات، خدمات پس از فروش، استخدام، امور مالی پرسنل و… دریافت کند. بازاریابان به مدیران شرکت‌ها و کسب و کارها کمک می‌کنند تا انبوهی از تقاضا را پاسخگو باشند و به شیوه‌ای بهینه، نیازهای مشتریان و متقاضیان را برآورده سازند. بدیهی است هرچه پاسخگویی به تقاضا اصولی و سریع باشد، ضریب مشتری مداری کسب و کار بالا رفته و برندسازی موفق‌تری صورت می‌گیرد.

8- وارد کردن کسب و کارها به رقابت

جهت گیری رقابتی در بازار کنونی از جمله مهمترین چالش‌های کسب و کارهاست؛ چرا که پیشرفت سریع تکنولوژی سبب به وجود آمدن نیاز‌های جدید و در امتداد آن روش‌های نوین بازاریابی می‌شود. هرچه بهتر و سریع‌تر نیازها و روش‌های جدید را بشناسید، به همان میزان در بازار رقابتی جلوتر از بقیه خواهید بود. بازاریابان با نظارت دقیق بر بازار به حفظ تعادل بین انتظارات مصرف کنندگان و کارهایی که رقبا برای برآورده ساختن آن انجام می‌دهند، کمک می‌کنند. بنابراین ورود کسب و کار به بازار رقابتی می‌تواند به دلیل نقش بازاریابی در کسب و کار باشد.

9- افزایش پویایی کسب و کار

بازاریابی به دلیل اینکه بستر‌های مختلفی در کسب و کار ایجاد می‌کند، پتانسیل کسب و کار را در عین پویایی و یکپارچگی افزایش داده و در این چارچوب، روش‌ها را برای پیگیری اهداف خود اتخاذ می‌کند. بازاریابان حرفه‌ای علاوه بر اینکه روش‌های بازاریابی را روی کسب و کار اجرا می‌کنند، به ایجاد یکپارچگی میان اجزا مختلف کسب و کار نیز کمک زیادی خواهند کرد. بنابراین افزایش پویایی و یکپارچگی نمونه‌ای دیگر از نقش بازاریابی در کسب و کار است.

10- افزایش فروش

افزایش-فروش

شاید مهمترین نقش بازاریابی در کسب و کار که تقریباً تمامی مزایای بازاریابی را شامل می‌شود، افزایش فروش است. بازاریابی به طور هوشمندی سبب افزایش تقاضا می‌شود؛ افزایش تقاضا منجر به تشویق فعالیت‌های تولید و ارائه محصولات و خدمات شده و شرکت یا سازمان دچار رشد صنعتی/خدماتی می‌شود. این رشد سبب افزایش فروش و در نتیجه درآمد سازمان‌ها و کسب و کارها خواهد شد.

خدمات بازاریابی کانون تبلیغاتی ملل رسانه

همانطور که مشاهده کردید، نقش بازاریابی در کسب و کار بسیار زیاد است؛ از طرفی دیگر انجام روش‌ها و استراتژی‌های بازاریابی نیازمند تخصص، تجربه و دانش مربوطه است. بنابراین برای انجام موفق و هوشمند امور بازاریابی، نیازمند یک تیم مجرب خواهید بود. ما در کانون تبلیغاتی ملل رسانه، با داشتن یک تیم مجرب و حرفه ای خدمات مشاوره بازاریابی، مشاوره تبلیغات، تبلیغات محیطی ،کسب و کار و… را به کسب و کارهای کوچک و بزرگ ارائه می‌دهیم. در صورتی که قصد اجرای موفق و اصولی روش‌های بازاریابی روی کسب و کار خود را دارید، با همکاران ما در ملل رسانه تماس بگیرید.